گویش های مختلف زبان آلمانی

گویش های زبان آلمانی و معرفی انواع مختلف آن | کدام لهجه ها مهم ترند؟

در ابتدا می خواهیم قبل از آنکه به گویش های مختلف زبان شیرین آلمانی بپردازیم ، این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که چرا باید زبان آلمانی بیاموزیم ؟

بسیار به وضوح دیده می‌شود که زبان آلمانی، زبان بین المللی و پرگویش است. زبان آلمانی به عنوان زبان اول و یا حتی زبان دوم حدود 185 میلیون نفر در سطح جهان می‌باشد.

ضمن آنکه باید در نظر داشته باشید که زبان آلمانی یکی از زبان‌های علمی، فرهنگی و محاوره‌ای جهان به شمار می‌رود. هم اکنون زبان آلمانی، به عنوان زبان رسمی کشورهای آلمان، اتریش و لیختن اشتاین است.

همچنین بخش‌هایی از کشور سوئیس، شمال ایتالیا، شرق کشور فرانسه و شرق کشور بلژیک به این زبان یا سخن می‌گویند، و یا آن را به عنوان زبان دوم خود برگزیده‌اند.

جالب است بدانید که بر اساس آخرین نتایج برگرفته از مقالات علمی دنیا، کشور آلمان مقام دوم را به خود اختصاص داده است. حدود بیش از 30 درصد کتب و مقالات علمی جهانی به زبان آلمانی تالیف شده است.

البته در مقاله دلایل یادگیری زبان آلمانی  درباره یادگیری زبان آلمانی بیشتر توضیح داده شده است.

 

معرفی گویش های زبان آلمانی

زبان آلمانی نیز همچون دیگر زبان‌های جهان، در مناطق جغرافیایی مختلف دارای گویش‌های متفاوتی می‌باشد.

این گویش‌ها به خاطر موقعیت‌های جغرافیایی و همچنین فرهنگ آن منطقه خاص و … به وجود آمده است.

در زیر به توضیح این گویش‌ها می‌پردازیم .

بسیار به وضوح دیده می‌شود که زبان آلمانی، زبان بین المللی و پرگویش است.

حتی این زبان به عنوان زبان اول و یا حتی زبان دوم حدود 185 میلیون نفر در سطح جهان می‌باشد.

ضمن آنکه باید در نظر داشته باشید که زبان آلمانی یکی از زبان‌های علمی، فرهنگی و محاوره‌ای جهان به شمار می‌رود.

اگر بخواهیم گویش‌های آلمانی را نام ببریم می‌توان به نام‌های زیر اشاره کرد :

Kölsch
Plattdeutsch
Berlinerisch
Bairisch
Hessisch
Hamburgisch
Schwäbisch
Mannheimerisch
Allgäuerisch
Schwyzerdütsch
Moselfränkrisch
Saarländisch
Badisch
Friesisch
Fränlkisch
Wienerisch
Sächsisch

….

تا آنجا که رویت شده است حدود 30 گویش مختلف در گویش های زبان آلمانی وجود دارد که خوب است بدانید خود آلمانی زبان‌ها در فهم و درک برخی گویش‌ها دچار مشکل هستند.

حتی این تفاوت برای خودشان نیز جالب است.

تفاوت این گویش های زبان آلمانی در برخی اتفاقات ایجاد شده بر زبان است.

به طور مثال در گویش جملات بسیار خلاصه می‌شود و یا در گویش دیگر حروف تعریف که یکی از مشکلات بسیاری از زبان آموزان است حذف می‌شود و یا در گویش دیگر زبان آلمانی با زبانی دیگر ترکیب می‌شود و ….

این موضوع تا آنجا اهمیت دارد که زبان آموزان که به مدارک بالایی از آموزش زبان آلمانی دست می‌یابند ، باز هم نمی‌توانند بسیاری از لغات آلمانی را متوجه شوند.

این بدان جهت است که فرد صحبت کننده گویش متفاوتی نسبت به آن زبان آموز دارد.

حتی با توجه به اینکه در دانشگاه‌های آلمانی زبان اساتید تلاش می‌کنند با زبان رسمی صحبت کنند ولی به جهت داشتن لهجه خاص برخی لغات و مفاهیم را نمی‌توانند صحیح انتقال بدهند.

 

مهم‌ترین گویش های زبان آلمانی

 

1. Swiss German (Schwiizerdütsch)

اجازه دهید از انواع گویش های زبان آلمانی از موردی که کمتر احتمال دارد متوجه بشوید، شروع کنیم. Schwiizerdütsch که همچنین Schweizerdeutsch یا حتی Schwizertitsch نیز نوشته می‌شود، اصطلاحی فراگیر برای گونه‌های مختلف در کانتون‌های آلمانی زبان سوئیس است.

بنابراین بله، آنها از مکانی به مکان دیگر حتی در این کشور کوچک متفاوت هستند. با این حال، آنها در برخی از گفتارها با Standarddeutsch یا همان آلمانی استاندارد دارای اشتراک هستند. این موضوع می‌تواند حتی بر نحوه بیان (کلمات به معنای “the” یا “a”) توسط سوئیسی‌ها تأثیر بگذارد.

آلمانی-سوئیسی عمدتاً یک نوع گفتاری از زبان آلمانی است و مشکلاتی ذر متوجه شدن را به همراه دارد: به عنوان مثال، laufen در آلمانی استاندارد به معنای “دویدن” است، اما در سوئیسی “راه رفتن” است.

 

2. Austrian German (Österreichisches Deutsch)

همانطور که قبلاً اشاره شد، یک آلمانی-اتریشی وجود دارد که بسیار بسیار شبیه به آلمانی استاندارد است که شما در حال یادگیری آن هستید. اگر آلمانی اتریشی را به صورت مکتوب ببینید، مثلاً در روزنامه های Die Presse یا Der Standard، ممکن است اصلاً متوجه تفاوتی نشوید!

اما باز هم زبان گفتاری متفاوت است. شما فوراً متوجه تفاوت‌های تلفظی در Standarddeutsch خواهید شد، و وقتی آنها از استاندارد خارج می‌شوند، حتی ممکن است کمی احساس گمشدن کنید!

بسیاری از کلمات منحصر به فرد (Faschiertes، Marillen، heuer و غیره)، و تعدادی دیگر از کلمات نیز وجود دارند.

در اینجا چند نمونه هستند:

Kasten در آلمانی استاندارد به معنای “قفسه سینه” است، اما در اتریشی “کمد لباس” است.
Palatschinken در آلمانی مانند ژامبون (Schinken) به نظر می رسد اما در واقع پنکیک های اتریش را با یا بدون ژامبون توصیف می کند.
آلمانی‌ها ماشین‌ها زا (fahren) رانندگی می‌کنند در حالی که اتریشی‌ها آنها را هدایت (lenken) می‌کنند.
وقتی آلمانی‌ها می‌خواهند راحت بنشینند، Sessel (صندلی راحتی) می‌گیرند، اما Sessel در اتریشی به صندلی قدیمی می‌گویند.

 

3. The Bavarian Dialect (Bayerisch)

در ادامه با نگاهی به لهجه باواریایی به بررسی زبان آلمانی جنوبی ادامه خواهیم داد. باواریا در جنوب شرقی آلمان قرار دارد و از میان 16 کشور بوندسلند (تقریباً معادل ایالت یا استان) که کشور را تشکیل می دهند، بزرگترین است.

آلمانی باواریایی شباهت هایی با دیگر گونه هایی که من توضیح دادم دارد، اما اغلب آلمانی های دیگر نقاط کشور را گیج می کند.

این گروه اسکای باواریایی تقریباً در سال 2013 وارد مسابقه آواز یوروویژن آلمان شد. علیرغم اینکه مورد علاقه طرفداران بود، اشعار با دشواری در درک این آهنگ ممکن است دلیل شکست آنها باشد. گوش دهید و ببینید که چقدر از آن میفهمید!

Germany’s entry in the Eurovision Song Contest in 2013

 

کلام آخر

آموزشگاه زبان‌های خارجه Alpida به شما عزیزان توصیه میکند برای یادگیری زبان آلمانی با موسسات معتبر شروع به کار کنید تا بتوانید از بروز این مشکلات در آینده جلوگیری کنید و زبان آلمانی را با گویش مورد نیاز خود یاد بگیرید همچنین می توانید از خدمات تدریس خصوصی زبان آلمانی موسسه آلپیدا استفاده کنید.

 

منابع:

Accents in German: 7 German Dialects From Around The World | Fluentu

دیدگاه ها بسته شده اند.