داستان کوتاه

آشنایی با داستان کوتاه و انواع آن

همانطور که از اسمش پیداست، داستان کوتاه انگلیسی (English Short Stories)، داستانیست با تعداد کلمات محدود به بهترین شکل نکته‌ای را بیان می‌کند. بیش از چیزی که شما فکر کنید، داستان‌ کوتاه وجود دارد. اگر قرار به انتخاب بین یک رمان و یک داستان کوتاه باشد، بهتر است داستان کوتاه انتخاب شود. دلیل این انتخاب بخاطر کوتاه بودن آن و یا ساده بودن و زود تمام کردنش نیست. دلیل این است تلاش و خلاقیت زیادی برای خلق کردن این چنین داستانی نسبت به یک داستانی که بیش از 50 صفحه است، به کار برده شده است.

داستان کوتاه چیست؟

یک داستان کوتاه که معمولا در قالب یک روایت و یا داستان نثر نوشته شده است، بخشی از ادبیات کوتاه است که در اندک زمانی خوانده می‌شود و با همان حجم کم، به تنهایی کامل و کافی است. و اگرچه داستان‌های کوتاه به نظر می‌رسد که در آینده جایگزین رمان‌ها و داستان‌های بلند شوند، ولی به طور کلی رمان‌ها و داستان‌های بلند همچنان تاجدار و جوهر اصلی ادبیات محسوب می‌شوند.

اثر یک داستان کوتاه و یک رمان بلند کاملا متفاوت است، حتی زمانی که آن‌ها مولفه‌های ادبی که با آن‌ها ساخته شده‌اند را به اشتراک می‌گذارند، هر کدام زیبایی و فریبندگی مختص خود را دارند.

داستان‌های کوتاه بیشتر بر روی یک رویداد خاص تمرکز می‌کنند و چندین شخصیت را در بر می‌گیرند. داستان‌ کوتاه در نفس بسیار کوتاه‌تر هستند و بیشتر شبیه یک داستان داستانیست که طول کمتر و کوتاهتری از روایتی نسبت به یک رمان دارد.

 

انواع داستان کوتاه انگلیسی

کوتاه کردن افکار و احساسات و ریختن آن بر روی کاغذ به عنوان یک داستان کوتاه کاری بسیار سخت و دشوار است. زیرا تنها در غالب چند جمله‌ی محدود باید پیام داستان را رسانده و به اندازه‌ی کافی گویا و شفاف باشد. می‌توان گفت که خلق یک داستان کوتاه به نوبه‌ی خودش یک هنر است. نحوه‌ نوشتن داستان کوتاه حتی به نویسندگان رمان نیز کمک می‌کند و باعث می‌شود که فصل‌های مختلف رمانشان را بهتر بنویسند.

داستان کوتاه هایی از نویسندگانی مانند سالینگر، ریموند کارور، آلیس مونرو و جورج سادرز از سری داستان هایی هستند که خواندن آن‌ها جزو بایدهاست. هرکدام از این نویسندگان سبک نوشتاری منحصر به فرد خود را دارند که این سبک را به خوبی می‌توان در داستان‌های آن‌ها یافت.

خواندن اثرات این نویسندگان کمک بزرگی برای افرادیست که در تلاش برای نوشتن داستان های کوتاه خود را دارند. اما قبل از اینکه به انواع مختلف داستان‌های کوتاه بپردازیم، در ابتدا باید مفهوم داستان کوتاه را درک کرد.

10 نوع از انواع داستان کوتاه که در زیر آمده است. شما باید تفاوت آن‌ها را چه به عنوان نویسنده و چه به عنوان شخصی که به ادبیات داستانی و داستان علاقه‌مند است، بدانید.

 

حکایت (anecdote):

حکایت نوعی از داستان سرایی است که در مورد شخصی واقعی و یا یک حادثه‌ای که در واقعیت اتفاق افتاده است، بیان می‌شود. این گزارش کوتاه از چیزی، بسیار سرگرم کننده و جالب است. معمولا حکایات برای نشان دادن و حمایت از نکته‌ای در یک مقاله، مطلب و یا یک فصل به کار می‌روند. حکایات بسیار کوتاه هستند ولی هیچگونه محدودیتی ندارند.

 

داستان بسیار کوتاه انگلیسی (drabble):

هدف از این نوع داستان کوتاه و خلاصه بودن آن است. این داستان منحصرا کوتاه در حدود 100 کلمه است. در این نوع داستان کوتاه  مهارت نوشتاری یک نویسنده سنجیده می‌شود که آیا می‌تواند در حدود 100 کلمه بهترین اثر را خلق کند یا نه؟! مثال‌های زیادی برای این نوع داستان کوتاه از جمله “شکر و خون” و “سبک مثل پر” از نویسنده‌ای به نام متی وجود دارد. نویسندگان بسیاری داستان‌های بسیاری در این زمینه خلق کرده‌اند.

 

افسانه (fable):

موجودات شبه انسان اینگونه داستان‌ها (معمولا حیوانات، گیاهان، اشیای بی جان یا نیروهای طبیعی و نیز موجودات اسطوره‌ای) این داستان را با یک نکته‌ی اخلاقی بیان می‌کنند. این نوع داستان کوتاه بیشتر در میان کودکان محبوب بوده و نکته‌ی اخلاقی معمولا در پایان داستان نشان داده می‌شود. بهترین مثال‌های شناخته شده از این نوع داستان کوتاه تمامی افسانه‌هاییست که در مجموعه‌های داستان کوتاه Aesop می‌توان یافت.

 

داستان کوتاه انگلیسی طنز یا فکاهی (Feghoot):

این نوع داستان کوتاه داستانیست که ساختار طنز به عنوان قسمت اصلی این نوع داستان و اندازه‌ای کوتاه و مناسب، با استفاده از مطلبی طنز آلود نکته‌ای را بیان می‌کند. در این نوع داستان از جناس و یا شعر و یا فکاهی استفاده می‌شود. یک مثال بسیار خوب از این نوع داستان “the Buck of the Draw” را می‌توان نام برد.

 

داستانک (Flash Fiction):

این نوع داستان، داستان ادبی بسیار کوتاه است. طول بزرگ قابل قبولی ندارد ولی دامنه‌ی لغات آن بین 300 تا 1000 کلمه می‌باشد. ” شب گذشته در کارنوال قبل از اینکه ستاره‌ها بیرون بیایند” را به عنوان یک نمونه‌ی بسیار خوب از این نوع داستان کوتاه می‌توان نام برد.

 

انواع داستان کوتاه
انواع داستان کوتاه را به زبان انگلیسی در این تصویر توضیح داده‌ایم.

 

داستان قابی (Frame Story):

این داستان همچنین با نام داستان فریم (frame tale) و یا (nested narrative)، یک روش تکنیکی داستان در داستان است. به منظور معرفی یا تنظیم صحنه‌ای در یک داستان برای بیان یک روایت اصلی در داستانی دیگر از این روش استفاده می‌شود. چند مثال شناخته شده برای این نوع داستان کوتاه، فرانکشتاین اثر مری شلی، تایتانیک اثر جیمز کامرون، بلندی های بادگیر اثر امیلی برونت و قلب تاریکی اثر جوزف کنراد و غیره هستند.

 

نیمه حماسه (Mini-saga):

اگر بتوانید با تعداد دقیق 50 کلمه، یک داستان بگویید می‌توان گفت که از داستان کوتاه نیمه حماسه استفاده کرده‌اید. هدف این نوع داستان کوتاه گفتن چیزهای بسیار در غالب داستان بسیار کوتاه است.

 

توالی داستان (Story Sequence):

زمانی که یک گروه داستان کوتاه با هم کار می‌کنند تا یک قطعه‌ی طولانی‌تر ایجاد کنند، این یک توالی داستان است. با این حال ساختار و عملکرد هر داستان به به تنهایی برای خود، به عنوان یک داستان کوتاه کامل است. این نوع داستان را چرخه‌ی داستان کوتاه یا رمان ترکیبی نیز می‌نامند.

 

داستان طرحی (Sketch Story):

اگر شما در توصیف یک شخصیت یا یک محل قرار بگیرید، می‌توان آن را به عنوان داستان طرحی یا طرح داستان بیان کرد. این داستان بسیار کوتاه بوده و شامل طرحی کوچک و یا در برخی موارد بدون طرح است. طرح‌های شخصیتی بسیار رایج هستند. همچنین راهی بسیار خوب برای ساختن یک شخصیت است که می‌تواند در نهایت قسمتی از یک داستان بزرگتر باشد.

 

داستان کوتاه انگلیسی تصویری (Vignette):

سرانجام به داستان تصویری می‌رسیم که باعث شروع شدن تمامی این مطلب در ابتدا بود. این نوع داستان تصویری، تصویریست که بر روی یک صحنه‌ی خاص، یک شخصیت خاص، یک ایده، یک محیط خاص و یا شئی خاص تمرکز دارد. و نیز کمی بر پیوستن ساختار ادبی و تئاتری مرسوم و یا توسعه و گسترش داستان تاکید دارد. این نوع داستان می‌تواند یک قطعه‌ی مستقل از یک کار بسیار بزرگ باشد.

 

از نقش داستان کوتاه در زمینه‌ی یادگیری زبان و فراگیری آن نباید غافل شد. داستان کوتاه منبعی بسیار مناسب با صرف کمترین وقت و هزینه به زبان آموزان کمک می‌کند تا یادگیری لذت بخشی داشته و در کنار آن دامنه‌ی لغت خود را افزایش داده و مهارت‌ خواندن خود را بالا ببرند.

 

در موسسه آموزش خصوصی زبان آلپیدا با بهترین کادر آموزشی شما را مرحله به مرحله در یادگیری زبان های خارجی همراهی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

On Writing: 10 Types of Short Stories | Awaiting the Muse

دیدگاه ها بسته شده اند.