علایم فونتیک انگلیسی

فونتیک انگلیسی و علایم

فونتیک انگلیسی و علایم »»»» تلفظ درست در انگلیسی بسیار مهم است. برای کسانی که در حال یادگیری زبان دوم هستند تلفظ درست کلمات ممکن است سخت باشد و طول بکشد تا بتوانند کلمات را درست ادا کنند .

برای این کار تمرین بسیار لازم است . برای داشتن لهجه ای شبیه به کسانی که زبان مادریشان را یاد میگیرید و تلفظ درست یکی از راه ها دیدن فیلم و سریال هایی به آن زبان و گوش دادن به پادکست ها یا موسیقی می باشد .

همچنین در ابتدا باید برای یادگیری هر لغت سعی کنید همزمان به تلفظ آن گوش دهید.

در زبان انگلیسی برای راحت نشان دادن تلفظ کلمات و آشنایی با نحوه درست خواندن و علایم فونتیک (Phonetic Symbols) انگلیسی از سیستم IPA که مخفف (International Phonetic Alphabet) و به معنی الفبای صوتی یا آوایی بین المللی می باشد استفاده می شود .

در تمام دیکشنری ها حتما به چشمتان خورده که کنار هر کلمه و قبل از توضیح معنایی آن یک سری علایم آوایی وجود دارد که برای تلفظ آن کلمه می باشد.

اگر شما با این علایم آشنا باشید به راحتی میتوانید تلفظ درست کلمات را بخوانید و همچنین بعد مدتی دیگر نیاز به آن هم نخواهید داشت.

 

چیزی که باید بدانید این است که تلفظ کلمه ها در زبان انگلیسی کاملا حفظی هستند و هیچ قانون صد درصدی وجود ندارد که بگوید فلان حرف همیشه فلان صدا را دارد.در نتیجه چاره ای نیست که تلفظ‌ های انگلیسی زبانان را “تقلید کنیم”.

برای اینکه بیشتر با این موضوع آشنا شوید مثالی میزنیم :

در زبان فارسی که هر حرف یک صدا دارد و یک جور خوانده می شود در زبان انگلیسی اینجور نیست .حرف A را در نظر بگیرید در کلمه های call , answer,change در هر کلمه آوایی متفاوت دارد .

در بعضی مواقع دو کلمه کنار هم یک آوا دارند مانند father . یا حتی در بعضی کلمات حرفی خوانده نمی شود مانند where .

زبان انگلیسی 26 حرف دارد که این حروف بیش از 40 ترکیب آوایی دارند .که ۲۲ تای آن مربوط به حروف صدادار و ۲۵ تا مربوط به حروف بی صدا است.

علایم فونتیک انگلیسی

علایم فونتیک انگلیسی را می‌توانید در این جدول مشاهده کنید.

جدول مندلیوف شیمی را به خاطر دارید ؟ در ظاهر شما تعدادی عناصر مختلف را می بینید که باید آن ها را حفظ کنید اما در واقع در این جدول روابط بین عناصر و اطلاعات دیگری نظیر تعداد الکترون، ترازهای انرژی و نوع عنصر در اختیار ما قرار می دهد.

جدول فونتیک انگلیسی هم به همین صورت می باشد که با یاد گرفتن ان می نوانبد تلفظ تمام کلمات را یاد بگیرید . نشانه‌های فونتیک زبان انگلیسی همیشه در بین دو خط مایل / …../ قرار می‌گیرند.

phoneme یا همان واج. واج ها واحدهای کوتاه صدا هستند که تلفظ خود را داشته و وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند صدایی ترکیبی تولید کنند. اگر برای هر واج یک نشانه تعریف کنیم، با قرار دادن نشانه‌ها کنار هم خواهیم توانست تلفظ صحیح یک کلمه را پیدا کنیم.

واج ها به دو دسته تقسیم می شوند : صدادار (Vowels) و بی صدا (Consonants) و  در خصوص این علائم ممکن است با کلمه diphthongs نیز برخورد کنید؛ این کلمه برای ترکیبی از دو یا سه حرف واکه (مثل ) بکار می رود.

واج ها ممکن است با نشانه‌هایی شبیه به حروف انگلیسی نمایش داده شوند، اما در واقع تلفظشان هیچ ربطی به آنها ندارند. برای مثال، واج /e/ که صدای “اِ” می‌دهد ربطی به حرف e ندارد که ممکن است در کلمات گوناگون به شکل‌های مختلف تلفظ شود.

علایم فونتیک انگلیسی

نمونه هایی از تلفظ فونتیک

واج های صدادار (Vowels) :

ʌ  / آ کوتاه / مثل: cup, luck

ɑ /آ کشیده / مثل : arm, father

æ /اَ /مثل:cat, black

e/ اِ کوتاه/ مثل: met, bed

ə/ بین اِ و اَ/ مثل: away, cinema

ɜ:r/ اِ کشیده/ مثل: turn, learn

ɪ/ ای کوتاه/ مثل: hit, sitting

i /ای کشیده/ مثل: see , heat

ɒ/ آ کشیده/ مثل: hot, rock

ɔ/ آ کشیده/  مثل: call,four

ʊ/ اُ کوتاه/  مثل: put, could

u/ او کشیده/ مثل: blue , food

aɪ/ آی/ مثل: five, eye

aʊ/  اَو/ مثل: now , out

əʊ(uk) , oʊ(us)/ اُو/ مثل: go , home

eər/ اِ کشیده/ مثل: where , air

eɪ/ اِی/ مثل: say , eight

ɪər /ای یِ/ مثل: near , here

ɔɪ/ اُی/ مثل: boy , join

ʊər/ یو اِ/ مثل: pure , tourist

واج های بی صدا (Consonants) :

b / ب/ مثل:  bad , lab

d/د/ مثل: did , lady

f /ف/مثل: find, if

g/ گ/ مثل: give, flag

h/ ح/ مثل: how, hello

j / ی/ مثل: yes, yellow

k/ک/مثل: cat, black

l /ل/ مثل: leg, little

m/ م/ مثل: man, lemon

n/ ن نوک زبانی/مثل: no, ten

ŋ/ ن انتهای زبان یا حلقی/ مثل: sing, finger

p/ پ/مثل: pet, map

r / ر/ مثل: red, try

s /س/مثل: sun, miss

ʃ/ ش/مثل: she, crash

t/ت/مثل: tea, table

tʃ /چ / مثل:  check, church

θ /ص چسبیده به دندان/ مثل: think, both

ð /ض چسبیده به دندان/ مثل: this, mother

v/ واو معمولی/ مثل: voice, five

w /واو لب غنچه ای/ مثل: wet, window

z/ ز معمولی/ مثل: zoo, lazy

ʒ/ژ/مثال:  pleasure, vision

dʒ/ ج/ مثل: just, large

 

علایم فونتیک انگلیسی

برای آخرین نکته خوب است که به این موضوع هم آگاهی داشته باشیم که دیکشنری های متفاوت از نشانه های فونتیکی گوناگون استفاده می‌نمایند و شکل تمامی نشانه ها امکان دارد که دقیقا به چیزی که در اینجا آورده ایم نباشد. به هر روی تمامی دیکشنری یا لغت نامه ها، در ابتدا راهنمایی برای شما به جهت تلفظ صحیح دارند که با مراجعه به آنها آنچه که مورد نیاز است را خواهید یافت زیرا پس از مطالعه این مقاله نحوه کار نشانه های فونتیک انگلیسی را فرا گرفته‌اید.

دیدگاه ها بسته شده اند.