آیا از زبان بدن و نشانه های آن چیزی می دانید؟

زبان بدن چیست؟

به زبان ساده، زبان بدن عنصر غیر کلامی از مکالمه است که برای نشان دادن احساسات و عواطف حقیقی افراد به کار می‌رود. ژست‌، حالات چهره و طرز ایستادن ما همگی مثال‌هایی از زبان بدن ما هستند. زمانی که قادر به خواندن این علامت‌ها باشیم، می‌توانیم از این مزیت استفاده کنیم. برای مثال، می‌تواند به ما کمک کند تمامی پیام کسی که سعی در برقراری ارتباط با ما دارد را درک کنیم.

و نیز آگاهی خود را از عکس العمل مردم در مورد آنچه می‌گویند و آنچه انجام می‌دهند، بالا ببریم. همچنین می‌توانیم زبان بدن خود را به نحوی تنظیم کنیم که ظاهر ما جذاب‌تر، مثبت‌تر و قابل دسترس‌تر باشیم. در این صورت و با زبان بدن گویا، مردم راحت‌تر می‌توانند با ما ارتباط بر قرار کنند.

 

نحوه‌ی خواندن زبان بدن منفی

آگاه بودن از زبان بدن منفی در دیگران به شما این اجازه را می‎دهد تا از احساسات منفی و نیز مسائل غیر کلامی آنان آگاه شوید. بنابراین در این مطلب برخی سیگنا‌ل‌های غیر کلامی منفی برای آشنایی بیشتر آمده است که باید به آن‌ها توجه کرد.

 

مکالمات سخت و تدافعی

مکالمات سخت و پر تنش حقایق غیر قابل اجتناب زندگی روزمره‌ی همه‌ی ما هستند به خصوص در زندگی شغلی. شاید مجبور باشید با یک مشتری سرسخت در محل کار خود سر و کار داشته باشید. و یا حتی با فردی مجبور باشید در خصوص عملکرد ضعیفش صحبت کنید. و یا اینکه مجبور باشید در خصوص یک قرارداد بزرگ مذاکره‌ای داشته باشید.

 

در حالت ایده ‌آل، اینگونه موقعیتها به راحتی می‌گذرند. ولی گاهی اینچنین موقعیت‌هایی با وارد شدن احساساتی نظیر عصبانیت، استرس، تهاجم و یا حتی خشم، به راحتی به موقعیت‌های پیچیده تبدیل می‌شوند. اگرچه که تلاش می‌کنیم تا این حالات را پنهان کنیم، ولی این عواطف خود را از میان زبان بدن ما به دیگران نشان می‌دهند. برای مثال، اگر کسی در حال نشان دادن رفتارهای زیر است، به احتمال زیاد ناراحت است.و یا شاید علاقه‌ای به بحث ندارد و یا اینکه مجبور به شرکت در آن بحث شده است.

 

به این علامت‌ها در زبان بدن توجه کنید:

 • –           دست‌ها جمع در سینه در جلوی بدن
 • –           حداقل یا حالات چهره‌ی عصبی
 • –           بدنی که دور از شما قرار می‌گیرد.
 • –           سمت نگاه و چشم‌ها رو به پایین با حداقل تماس چشمی با شما

 

به این حالت از زبان بدن به خوبی دقت کنید. اگر مخاطب شما در چنین حالتی در مقابل شما قرار گرفته است، در مورد کلماتی که از دهانتان خارج میشود مراقب باشید. این شما هستید که می‌توانید به طور کلی او را از بحث زده کنید و ارتباط قطع شود. و یا اینکه به او حس بهتری بدهید تا در مکالمه با شما همراه شود.

 

زبان بدن

زبان بدن شامل موارد متفاوتی است که در اینجا به توضیح کامل درباره آن پرداخته‌ایم.

 

اجتناب از مخاطبین غیر مشتاق

زمانی که لازم است یک سخنرانی ارائه دهید یا در یک گروه با هم همکاری کنید. بی شک می‌خواهید که افراد با کار شما 100% همراهی داشته باشند. در اینجا چند نشانه از افرادی که در مباحث خسته و یا کسل می‌شوند، معرفی می‌شود:

–           نشسته با سر رو به پایین

–           خیره شدن به جایی دیگر و یا نقطه‌ای نامعلوم

–           نا آرام بودن، دست و پنجه نرم کردن با لباس‌ها و یا حتی بازی کردن با مداد و یا حتی گوشی تلفن همراه

–           به کشیدن نقش و نگار مشغول شدن و یا نوشتن

 

چگونه زبان بدن مثبت طرح ریزی کنیم؟

زمانی که شما از زبان بدن مثبت استفاده میکنید، می‌تواند به پیام‌ها و ایده‌هایی که شما در تلاش برای رساندن به مخاطبین هستید، قدرت ببخشد. همین باعث می‌شود به شما کمک کند تا از فرستادن سیگنال‌های گیج کننده به مخاطبین اجتناب کنید. در این بخش از مطلب برخی از حالت‌های قرار گرفتن بدن را توضیح میدهیم. شما می‌توانید برای باز بودن فضا برای مانور دادنتان و افزایش اعتماد به نفس از آن‌ها استفاده کنید.

 

ایجاد اعتماد به نفس در اولین برخورد تاثیرگذار

این نکات می‌توانند به شما در تنظیم زبان بدن به نحوی که اولین برخورد تاثیرگذار را داشته باشید، کمک کنند:

 • وضعیت باز داشته باشید. خودتان را محدود نکنید. آرام باشید ولی لجوج نباشید! نشسته یا ایستاده صاف و محکم باشید و دستانتان را در دو طرف خود قرار دهید. از قفل کردن دستان در پشت که باعث کشیده و دراز نشان دادن قدتان می‌شود دوری کنید. از دست به سینه ایستادن و حرکت کردن زیاد نیز دوری کنید زیرا تمامی این حرکات باعث می2شوند تا ارتباط مخاطب با شما از بین برود.
 • هنگام دست دادن با کسی، محکم دست بدهید ولی دست طرف مقابل را با خود نکشید یا فشار بیش از حد وارد نکنید. قطعا نمی‌خواهید از زبان بدن شما برداشت دیگری شده و عمل شما زشت و یا ناپسند به نظر برسد. اگر هر حرکتی را در جای خودش استفاده نکنید، شخصی بی‌ادب تلقی خواهید شد.
 • حفظ تماس چشمی خوب: سعی کنید از ارتباط چشمی با مخاطبین به یک اندازه و در جای مناسب استفاده کنید. این نشان می‌دهد که شما فرد محترمی هستید که شدیدا بر بحث تسلط دارد.
 • از لمس صورت خود شدیدا خودداری کنید. یک باور قدیمی وجود دارد که افرادی که در حین پاسخ دادن به سوالی صورت خود را لمس می‌کنند، افداری دروغگو هستند. اگرچه این گفته همیشه درست نیست ولی بهتر است که از لمس کردن صورت و موهای خود در هنگام صحبت در میان جمع خودداری کنید تا ظاهری با اعتماد تر برای مخاطبین خود ایجاد کنید.

 

سخنرانی عمومی:

زبان بدن مثبت همچنین می‌تواند به شما کمک کند با مردم عجین شده و به راحتی با آن‌ها صحبت کنید. بخصوص در محیط‌هایی که سخنرانی در جمع است. در اینجا به چند نکته که می‌تواند به شما کمک کند تا این کار را به راحتی انجام دهید، وجود دارند:

 • نشسته یا ایستاده، وضعیت ثابتی داشته باشید. شانه‌ی خود را به عقب داده و دستان خود را در راستای بدن خود در دو طرفتان قرار دهید. هرگز وسوسه نشوید تا دستانتان را در جیبتان و یا در هم گره کنید زیرا این حالت شما را  به مکالمه بی‌علاقه نشان می‌دهد.
 • سرتان را بالا بگیرید. سرتان باید بالا و  در راستای بدنتان قرار بگیرد. خم کردن زیاد آن به جلو یا عقب و یا حتی به سمت شانه‌ها ممکن است شما را گستاخ و پرخاشگر نشان دهد.
 • وضعیت ایستادن و یا نشستن صحیح را با خود تمرین کنید تا آن را کامل کنید. شما سخنرانی خود را قبل از ارائه‌ی آن تمرین و مرور می‌کنید. پس چرا همین کار را در مورد نحوه‌ی ارائه و طرز بیان خود انجام ندهید
 • ؟ این کار به شما کمک می‌کند تا نه تنها بر نحوه‌ی ارائه‌ی خود تسلط بیشتری پیدا کنید، بلکه با اعتماد به نفس‌تر جلوه می‌کنید.
 • از ژست‌هایی با حالت دستان باز استفاده کنید. دستان خود را از هم جدا کرده و به سمت مخاطبان نزدیک کنید. این حالت تمایل شما برای برقراری ارتباط با مخاطبین شماست. آرنج خود را نزدیک به بدن نگه دارید. از زیاد تکان دادن دست‌ها پرهیز کنید زیرا ممکن است مخاطبین به جای توجه به صحبت‌هایتان، حواسشان به دستانتان پرت شود و این اصلا خوب نیست.

 

کلام آخر

هر انسانی زبان بدن مخصوص به خود را دارد. ولی بسیاری از سیگنال‌ها بین افراد و حتی گاهی بین بعضی فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف، یکسان هستند. همیشه صحبت کردن راه ارتباطی میان افراد نیست. گاهی افراد با ارسال سیگنال و ارتباطات غیر کلامی رابطه ایجاد می‌کنند. دانستن اینکه چگونه این سیگنال‎‌ها باید ترجمه شود، دانستن زبان بدن است. زبان سختی نیست. برای درک آن کمی دقت لازم است و کمی توجه. از این به بعد به اطرافیان خود بیشتر دقت کنید. آن‌ها بدون کلام نیز با شما صحبت می‌کنند.

 

برای یادگیری مطالب مختلف و هیچان انگیز در زمینه‌ی زبان انگلیسی همچنین تدریس خصوصی زبان انگلیسی و تدریس خصوصی زبان ترکی و… با مدرسین مجرب ما در موسسه زبان های خارجی آلپیدا همراه باشید.

Body Language – Beyond Words | mindtools

دیدگاه ها بسته شده اند.