دلایل یادگیری زبان آلمانی

دلایل یادگیری زبان آلمانی

دلایل یادگیری زبان آلمانی را در این مقاله بررسی می کنیم، زبان آلمانی، زبانی بین المللی و فراگیر است. این زبان به عنوان زبان اول یا دوم بیش از 185 میلیون نفر در دنیا به کار می‌رود.

زبان آلمانی یکی از مهمترین زبان‌های علمی، محاوره‌ای و فرهنگی دنیاست. در حال حاضر زبان آلمانی، به عنوان زبان رسمی آلمان، اتریش و لیختن اشتاین است و بخش‌هایی از سوئیس، شمال ایتالیا، شرق بلژیک و شرق فرانسه زبان آلمانی را زبان دوم خود می‌دانند.

بسیاری از نویسندگان بزرگ و مطرح دنیا مانند گوته، شیلر، برشت و … آلمانی بوده‌اند. خواندن نسخه اصلی آثارشان که به زبان آلمانی است خالی از لطف نمی‌باشد.

همچنین از نظر مقالات علمی آلمان در رتبه دوم قرار دارد و بیش از 28 درصد مقالات و کتب علمی دنیا به زبان آلمانی است.

ضرورت و دلایل یادگیری زبان آلمانی 

ضرورت مکالمه به زبان آلمانی یکی دیگر از دلایل یادگیری زبان آلمانی است.  یکی از کشورهای اروپایی که این روزها متقاضیان زیادی برای سفر و به خصوص برای ادامه تحصیل دارد، کشور آلمان است.

چرا که این کشور از نظر صنعت  و علم بسیار قوی و دقیق است.

تعدادی از افراد هم قصد مهاجرت به آلمان برای زندگی دائم و یا کار در آلمان را دارند.

از آنجایی که زبان رسمی کشور آلمان زبان آلمانی است، بنابراین برای اینکه بتوانید بهتر و راحت‌تر با مردم کشور آلمان ارتباط برقرار نمایید و از سفر و اقامت خود در آلمان بیشتر لذت ببرید، بهتر است با زبان آلمانی آشنا شوید. زبان آلمانی را همانند زبان انگلیسی فرا بگیرید. برای آموزش زبان آلمانی می توانید ازخدمات تدریس خصوصی زبان آلمانی موسسه آلپیدا بهرمند شوید.

 

اطلاعاتی در مورد کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان (Deutschland) پر جمعیت‌ترین کشوری اروپایی می‌باشد. پایتخت کشور آلمان برلین است. مردم کشور آلمان به زبان آلمانی صحبت می‌کنند و زبان آلمانی زبان رسمی آن‌هاست.

آلمان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای دنیا می‎‌باشد و 16 ایالت دارد. وسیع ترین ایالت آلمان بایرن یا باواریا می‌باشد که در جنوب این کشور واقع شده است. کوچک‌ترین ایالت آلمان برمن است که در شمال غربی واقع شده است.

از نظر جغرافیای طبیعی کشور آلمان دارای رشته کوه‌های بسیار زیادی است. همچنین از دشت‌ها و جنگل‌های زیبا و بزرگ تشکیل شده است. بعلاوه آلمان دارای جزایر، سواحل و دریاچه و حتی باتلاق می‌باشد.

کشور آلمان در مرکز اروپا واقع شده است و رودخانه راین طولانی‌ترین رود کشور آلمان است. کشور آلمان بالغ بر 80 میلیون نفر جمعیت دارد که حدود 93 درصد آنها آلمانی و بقیه اتباع خارجی هستند. زبان رسمی این کشور، زبان آلمانی می‌باشد که تقریباً 95 درصد مردم آلمان به زبان آلمانی و یا به گویش‌هایی از زبان آلمانی صحبت می‌کنند.

علاوه بر زبان آلمانی در کشور آلمان برخی از مردم که در اقلیت هستند به زبان‌های دانمارکی، فریسی، رومی، سوربی و ترکی هم صحبت می‌کنند. زبان آلمانی طی تغییرات و تحولاتی که در طی تاریخ داشته، بسیاری از کلمات ژرمنی را حفظ کرده است. اما در سال 1996 برخی اصلاحات املایی در زبان آلمانی صورت گرفت که بحث‌های زیادی به دنبال داشت.

این زبان اروپایی از نظر برخی قواعد به زبان فرانسوی نزدیک است. زبان آلمانی (Deutsch) دارای گویش‌های فراوانی است که هر یک در منطقه خاصی از کشور آلمان کاربرد دارند و صحبت می‌شوند.

 

برای یادگیری زبان آلمانی چقدر باید مطالعه کرد؟

برای یادگیری مناسب هر زبانی بخصوص زبان آلمانی باید سعی کنید که در طول هفته حداقل سه روز برای یادگیری آلمانی اختصاص دهید. 3 ساعت مطالعه و تمرین برای یک هفته یادگیری -البته در صورتی که نیاز فوری به زبان نداشته باشید- کافی است.

اگر چه گفته می‌شود کودکان توانایی بهتری در آموختن زبان دارند اما این به معنای کنار کشیدن بزرگسالان از یادگیری زبان نیست.

برای شروع یک هدف ساده و قابل اجرا در نظر بگیرید تا اجرای آن برایتان سخت نباشد.

مترجم آلمانی judit matz توصیه می‌کند 50 لغت از زبان مورد نظر را انتخاب کرده و آن‌ها را برای صحبت کردن روزمره با مردم به کار ببرید.

سپس به تدریج گرامر و دستور زبان و نکات مربوطه را کم کم یاد بگیرید. یادگیری زبان را درسبک زندگی خود بگنجانید.

Dmitrochenkova ایده جالبی دارد:

راه‌های جالب مثل عوض کردن زبان گوشی موبایلتان کمک می‌کند کلمات جدیدی را بیاموزید.

همینطور عوض کردن زبان مرورگر یا حتی سیستم عامل و یا پیدا کردن دوره‌های منسجم آموزش زبان آلمانی که به صورت انلاین برگزار می‌شوند، می‌تواند موثر باشد.

Els de keyser مترجم زبان آلمانی است و نرم افزارduolinguo را به دلیل طراحی سرگرم کننده‌اش برای یادگیری دستور زبان و فلش کارت‌های هوشمند anki را برای حفظ کلمات مناسب می‌داند.

یادگیری زبان را به عنوان دریچه ای به سوی تجربه‌های جدید ببینید.

دلایل یادیری زبان آلمانی

کلید یادگیری زبان جدید تعامل است

برقراری ارتباط و تعامل با دیگران به شما می‌آموزد چگونه به جای آنکه قبل از گفتن هرجمله آن را در ذهن خود به زبان مورد نظر برگردانید.

روان و بدون وفقه بیانش کنید.

به جای آنکه قبل از گفتن هرجمله آن را در ذهن خود به زبان مورد نظر برگردانید.

در اطرافتان افرادی رابیابید که زبان مادریشان همانی است که شما قصد یادگرفتنش راداریدو یادوستان خارجی بیابید که بتوانند از طریق ایمیل یا شما در ارتباط باشند.

همینطور می‌توانید از روش  tandem استفاده کنید روشی که در آن اشخاص زبان اصلی‌شان را باهم مبادله می‌کنند.

یادگیری زبان آلمانی

 

دلایل یادگیری زبان آلمانی

یکی از موانع شایع برای صحبت کردن به زبان جدید، ترس از اشتباه است.

اشخاص که زبان مورد نظر شما زبان مادری آن‌هاست، می‌توانند مانند والدین برنحوه صحبت کردن شما نظارت داشته باشند.

هرتلاشی از سوی شما برای برقراری ارتباط به زبان آنها به طور سخاوتمندانه‌ای توسط آنها نظارت و تصحیح می‌شود.

این افراد از تلاش شما برای برقراری ارتباط به زبان خودشان به وجد آمده و حتی کمکتان نیز می کنند.

اگر موقع صحبت کردن با افراد هم سطح خود دستپاچه می‌شود مهارت زبانتان را با یک شخص کم سن و سال تر امتحان کنید.

judith matz مترجم زبان آلمانی به یاد می‌آورد که هنگام گپ زدن با یک کودک ایتالیایی چقدر مضطرب و دستپاچه بود اما سپس دریافت که هر دو دریک سطح زبان ایتالیایی می‌دانند.

صبور باشید هر چقدر بیشتر صحبت کنید به شرایط ایده آل نزدیکتر می‌شوید و با افراد هم سطح خود روان‌تر به مباحثه می‌پردازید.

 

لهجه در زبان آلمانی

برای ایجاد یکپارچگی بین آلمانی زبان‌ها و افرادی که علاقمند به یادگیری زبان آلمانی هستند، یک لهجه را به عنوان لهجه استاندارد آلمانی انتخاب کرده‌اند.

آموزش زبان آلمانی در تمامی سطوح با همین لهجه صورت می گیرد (تقریبا مشابه انتخاب لهجه فارسی تهرانی به عنوان لهجه استاندارد).

با این حال در صورت سفر به آلمان هنوز هم ممکن است با افرادی مواجه شوید که کاملا با لهجه منطقه خود صحبت می‌کنند.

البته اکثریت آلمانی زبان‌ها می‌توانند لهجه استاندارد آلمانی را متوجه شوند.

به لهجه آلمانی استاندارد، Hochdeutsche  هم گفته می‌شود.

Hochdeutsche به معنای آلمانی بالاست.

البته این لهجه در واقع در جنوب آلمان شکل گرفته، منظور از بالا در این اصطلاح ارتفاع است.

از آنجا که مناطق جنوبی آلمان در رشته کوه‌های آلپ قرار دارد این مناطق ارتفاع بیشتری نسبت به مناطق شمالی دارد و به همین دلیل از این نام استفاده می‌شود.

باید بدانید که کشورهای اتریش و سوییس لهجه‌های استاندارد متفاوتی دارند.

در صورتی که آشنایی کمی با آلمانی داشته باشید شاید گاهی برای فهمیدن صحبت‌های یک اتریشی کمی دچار مشکل شوید اما تفاوت‌های این لهجه خیلی کم است، و به سادگی می‌توانید آنها را یاد بگیرید.

 

شما آلمانی را به چه لهجه‌ای آموزش می‌دهید؟

بیشتر متدهای آموزش آلمانی امروزه آلمانی را با لهجه استاندارد آموزش می‌دهند.

در صورتی که نیاز به یادگیری لهجه اتریشی یا سوییسی داشتید می‌توانید پس از یادگیری آلمانی با لهجه استاندارد، اقدام به یادگیری جداگانه این لهجه‌ها کنید.

 

آیا ممکن است کسی آلمانی را آنقدر با لهجه حرف بزند که من متوجه نشوم؟

در بیشتر شهرهای آلمان مردم با لهجه‌های بسیار نزدیک به آلمانی استاندارد صحبت می‌کنند.

اما در صورتیکه به خارج از شهر سفر کنید، به ویژه در شمال آلمان ممکن است با لهجه‌ها و حتی گویش‌های متفاوت روبه رو شوید.

با این حال معمولا حتی روستاییان هم می‌توانند لهجه آلمانی استاندارد را متوجه شوند.

پس نیازی نیست خیلی نگران تفاوت لهجه‌ها در زبان آلمانی باشید.

 

منایع: 

Why Study German? | german.duke.edu.

WHY LEARN GERMAN? TEN REASONS TO LEARN GERMAN | Goethe

دیدگاه ها بسته شده اند.